Slide Slide Slide

Slide Slide Slide
تعرفه ها

کلاس هوشمند و ویژگی های آن

هنگام شنیدن نام کلاس، خاطرات دوران تحصیل در کلاسی شامل تخته سیاه، گچ، نیمکت های چوبی برای ما تداعی می شود، این تصاویر نوستالوژیک در این دوره در حال تغییر است. مدیران مدارس و موسسات آموزشی به سمت ایجاد کلاس هوشمند حرکت می کنند و دانش آموزان امروز با یادآوری مفهوم کلاس درس، تصویر بسیار متفاوتی را به یاد خواهند آورد.

وقتی موضوعات جالب هستند، یادگیری سرگرم کننده است و کلاس های هوشمند دقیقا چنین کاری را انجام می دهند که آموزش خسته کننده ترین موضوعات را برای دانش آموزان جذاب می کنند. با قرار دادن فنآوری های یادگیری ، نرم افزار های آموزشی تخصصی، دستگاه های کمکی و قابلیت های صوتی تصویری در کلاس های مدرسه هوشمند.

آموزش با کیفیت و رو به جلو در امر آموزش بسیار حائز اهمیت است چرا که مجموعه مهارت های هر فرد با گذشت سال ها از نظر فناوری در حال پیشرفت است، فضای آموزشی بین مدارس رقابتی است، یک کلاس درس هوشمندانه ، یک شیوه آموزش مداوم است که به جای دور شدن از تحصیل و یا توجه دانش آموزان، فرصت هایی را به مجموعه سنتی کلاس ها می بخشد.

وظیفه آموزش و پرورش استفاده حداکثری از فرصت های مختلف فناوری برای دستاوردهای آموزشی دانش آموزان است، هوشمندسازی مدارس، کاربرد فناوری های تعاملی و ایجاد برنامه درسی و سیستم یادگیری مشارکتی برای معلمان و دانش آموزان ضرورت دارد.

کلاس هوشمند چیست؟

کلاس هوشمند یا کلاس دیجیتال هوشمند یک کلاس است که دارای یک معلم مجهز به رایانه ، برد دیجیتال و تجهیزات صوتی و تصویری است و به معلم این امکان را می دهد تا با استفاده از طیف گسترده ای از رسانه ها تدریس کند.
از طرف دیگر، نرم افزار هوشمند مدرسه و نرمافزار آموزشی در حال توسعه هستند. یادگیری مبتنی بر وب معمولاً با ثبت نام در دوره E ، به عنوان یادگیری الکترونیکی یا یادگیری آنلاین گفته می شود. این در اصل شامل یادگیری آنلاین از طریق دوره هایی آنلاین است که در شبکه ارائه می شوند. سخنرانی های زنده ایمیل، و کنفرانس ویدیویی همه از طریق شبکه امکان پذیر است. این باعث می شود همه شرکت کنندگان نظرات خود را در مورد یک موضوع خاص ارائه دهند و سپس درباره آنها بحث کنند .

برخی از مزایای کلاس هوشمند دسترسی به اطلاعات آنلاین ، امکان اتصال در یک مکان متفاوت، درک بهتر، برآمدن شکاف شهری / روستایی، یادگیری بیشتر سرگرم کننده و مؤثر است، تغییر شیوه انتقال دانش ، سازگار با محیط زیست ، بهبود تعامل دانشجویی و موارد دیگر.

ویژگی های کلاس هوشمند

از نمایشگرهای تعاملی برای نشان دادن محتوا ی چند رسانه ای تعاملی پویا در هر صفحه LCD ، صفحه پلاسما یا پنجره نمای شیشه ای استفاده می شود. این سیستم با استفاده از EyeRIS ، یک دستگاه مبتنی بر دوربین که دارای فن آوری تشخیص ژست است ، می تواند با هر سطح مسطحی سازگار شود و آن را تعاملی کند.

در یک کلاس هوشمند همکاری در کلاس بسیار آسان می شود. معلمان و دانش آموزان می توانند در نمایشگر تعاملی که دارای ویژگی چند لمسی است، یا از دستگاه های اختصاصی و موبایل خود را به صفحه نمایش برسانند تا همه افراد در کلاس ببینند.

معلمان ،سرپرستها و والدین برای استفاده از اینترنت در مورد آموزش مطالب کمتر تردید دارند زیرا تدریس همواره با ویدئوها و محتوای آموز شی همراه است. محتوای آموزشی اینترنت همیشه به روز می شود.

اگر معلم احساس کند که کلاس برای ارجاع بعدی ارزش صرفه جویی را دارد یا برای تجدید نظر به دانش آموزان منتقل می شود، می تواند کل جلسه را در فضای ابری ذخیره کند و هر زمان که لازم باشد دوباره پخش کند.

در کلاس های درس امروز کودکان باهوش تر از روش های تدریس هستند زیرا دسترسی به منبع جایگزین اطلاعات مانند اینترنت دارند. بنابراین، یک کلاس درس هوشمند ، به منظور همگام شدن با این کودکان با فنآوری، با نمایش رسانه های متحرک مانند فیلم ها ، تصاویر و استودیوهای مربوط به درس موجود، توجه را به خود جلب می کند. این نه تنها زیبایی
شناسی تدریس را تقویت می کند بلکه به دانش آموزان کمک می کند تا مفاهیم را در ذهن خود به خاطر بسپارند و تجسم کنند ، یادگیری آنها را آسان تر می کند.

هم دانش آموزان و هم معلمان ، در کلاسه ای هوشمند مشتاق هستند و از این جلسات یادگیری نوآورانه و تعاملی جدید، در سراسر جهان هیجان زده می شوند. رویکرد کلاس هوشمند در مدارس هوشمند امکان استفاده از رایانه ، پروژکتور ، اینترنت و دستگاه های چندرسانه ای را برای همگام شدن با سناریو آموزش مدرن فراهم می کند.

مزایای استفاده از برد هوشمند در فرایند تدریس در مدرسه هوشمند

❖ می توان بدون دست زدن به کامپیوتر برنامه ای را باز و بسته کرده و یا روی اسلاید های پاورپوینت با قلم توضیحات اضافی خود را نوشته و یا پاک کرد .
❖ می توان کتاب های الکترونیکی را باز کرده، ورق زده و جواب سوالات را روی صفحات کتاب ها نوشته و دور نکات مهم خط کشید .
❖ با استفاده از برد هوشمند و استفاده از نرم افزار های آزمایشگاه های مجازی، این امکان وجود دارد که تمامی آزمایشهای لازم در دروس ریاضی، شیمی، فیزیک، زیست شناسی، حرفه و … ر ا به صورت لمسی و بسیار تاثیر گذار برای دانش آموزان اجرا کنیم .
❖ معلم به صورت رو در رو نسبت به آموزش اقدام مینماید و این امر از نظر روان تاثیر مثبتی در امر آموزش خواهد داشت.
❖ از آنجائی که دانش آموز هیچگونه استرس و نگرانی در مورد دسترسی به مطالب ارائه شده در کلاس ندارد و بعد از کلاس میتواند به راحتی به تمامی مطالب ارائه شده توسط معلم دسترسی داشته باشد لذا مدت زمانی که باید صرف یادداشت برداری شود را در فرآیند آموزش شرکت مینماید و میتواند پاسخ سوالات خود را در کلاس از معلم دریافت نماید.
❖ معلم مجبور میشود مدام نسبت به بازآموزی علمی خود اقدام نموده و سعی در یادگیری مطالب جدید بنماید زیرا دانش آموزان با توجه به مطالب گفته شده در فرآیند تدریس دخالت خواهند داشت.
❖ با توجه به امکانات و نرم افزارهای موجود معلم نسبت به تولید محتواهای آموزشی به صورت آنلاین و در کلاس درس، همزمان اقدام مینماید .
❖ با استفاده از برد هوشمند و نرم افزار های مخصوص تدریس هوشمند در مدرسه هوشمند می توانیم تمامی محتوای آموزشی معلم را در طول یک جلسه به صورت صوت و تصویر و بدون نیاز به دوربین خاصی فیلم برداری کرده، و یا با فرمتهای مختلف مانند پاور پوینت و یا اچ دی ام ال آرشیو نموده و در اختیار دانش آموزان برای مرور در خانه قرار دهیم.