به گزارش روابط عمومی سرای نوآوری دومین نشست روسای سراهای نوآوری و مدیران مراکز رشد استان تهران در سرای نوآوری و فناوری های آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران غرب برگزار شد.
این جلسه با حضور دکتر داداندیش، رئیس محترم دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران غرب؛ دکتر افشاری، معاون محترم فناوری و نوآوری و كارآفرينی استان تهران؛ دکتر حاجی پور، رئیس محترم سرای نوآوری تهران غرب؛ دكتر مجيد فائد، دبير اجرايی رويداد ملی صنايع خلاق و فناوری های فرهنگی و جمعی از روسا و مديران سرای های نوآوری و مراکز رشد واحدهای پرديس، علوم پزشكی، تهران شمال، دماوند، اسلامشهر، تهران مركز، رودهن، يادگار امام خميني (ره)، علوم و تحقيقات، پرند و رباط كريم، ورامين پيشوا، تهران جنوب، شهر قدس، ملارد و صفادشت به صورت حضوری برگزار شد.
دکتر حاجی پور ضمن خير مقدم از حضور معاونت فناوری و نوآوري دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران، ریاست محترم واحد تهران غرب و مديران و روسای حوزه نوآوری استان تهران و بیان دستور جلسه خاطر نشان ‌کرد سرای نوآوری و فناوری های آموزشی تهران غرب که بخشی از زیست بوم فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی است سعی دارد با توسعه فناوری و نوآوری در فرایند های آموزشی، تحولي نوين را در فرآيندهاي آموزشي ترسيم نمايد. ايشان ضمن اشاره به يك ساله شدن سرای نوآوری تهران غرب در ابتدای دی ماه 1400 اشاره داشتند كه تجارب ارزشمندی در طول اين مسير ايجاد شده كه انتقال آن مي‏تواند به شفاف سازی نقشه راه ساير واحدهای در حوزه توسعه نوآوری كمك شايانی نمايد. استارت آپ ها، شتابدهنده، هسته ها و واحدهای فناور و بخش تحقیق و توسعه شرکت های دانش بنيان کلیه موجودیت های زيست بوم نوآوری و فناوری تهران غرب را بوجود آورده كه تمركز اصلی آن بر حوزه فناوری ها و نواوری های آموزشی است. ايشان اشاره كردند كه در حوزه نوآوری و فناوری تهران غرب هم اكنون 12 استارت آپ در حال فعالیت، 17 هسته و واحد فناور، 5 شركت دانش بنيان و 2 شركت خلاق و يك شتابدهنده تخصصی حوزه آموزش مستقر هستند. ضمن اينكه مدرسه كسب و كار و اشتغال در مرحله فعاليت، خدمات حقوقي و تجاري سازي و توسعه كسب و كار در كنار برگزاري و طراحي رويدادهاي نوين آموزشي، ساير فرآيندهاي اصلي اين مركز است. دکتر حاجی پور در ادامه صحبتهای خود با تاکید بر اصلی ترین هدف سرای نوآوری که ایجاد بستر یکپارچه برای آموزش های مسئله محور و ارتباط بین بدنه گروه های آموزشی با بستر سرای نوآوری می باشد، بیان کرد: تلاش سرای نوآوری بر این است که دانشگاه فارغ التحصیلانی در قالب یک شخصیت حقوقی داشته باشد و دانشجويان و اساتيد مهمترين بازيگران اين مركز باشند. دکتر حاجی پور در بخش پایانی صحبت های خود ضمن ارایه گزارشی در خصوص پروژه 15 ماهه راه اندازی سرای نوآوری و فناوری های آموزشی تهران غرب و مسیر طی شده برای راه اندازی این پروژه، به الگوهاي موفق در مسير اجرا و همچنين موانع و محدوديت‏هاي پيش رو نيز اشاره داشتند.
بر اساس این گزارش در ادامه این مراسم دکتر داداندیش در سخنانی ضمن اشاره به اینکه سراهای نوآوری زیست بوم های جدید را در دانشگاه ایجاد کرده اند بیان کرد: سراهای نوآوری باید به شکلی باشند که ارتباطشان با دانشجو و اساتید حفظ شود و این افراد حضور بیشتری در سرای نوآوری داشته باشند که در همین راستا تهران غرب جلسات و دورهمی هایی را طراحی و اجرا كرده که هدف آنها ایجاد هم افزایی بین این افراد با سرای نوآوری است. در ادامه جلسه دکتر داداندیش بیان کرد: طبق آیین نامه منتشر شده فرآیندهایی که از قبل در سطح دانشگاه وجود داشته نیاز به تغییراتی دارد تا موانع و مشکلاتی که در انجام کار سرای های نوآوری به وجود می آید را رفع کند. نمونه ای از این موانع می توان به فعالیت مرکز نوآوری به صورت 24 ساعته و تبيين جایگاه دقيق حوزه فناوری و نوآوری در واحدها اشاره داشت. وی همچنین اشاره کرد که این جلسات می تواند شرایطی را فراهم کند که از تجربیات و راهکار های ارایه شده سراهای نوآوری واحدهای مختلف در مواجه با چالش های به وجود آمده، استفاده ناييم و می توان این راهکارها را در قالب دستور العمل هایی در استان مصوب کرد.
در ادامه رویداد دکتر افشاری ضمن اشاره به هدف اصلی این نشست بیان کرد پس از تشکیل معاونت فناوری و نوآوری در سطح استان تهران با توجه به ظرفیت استان تهران و توانمندی اساتید و دانشجوها، مي بايست تمركز ويژه اي براي شناسايي اساتيد هيات علمي و دانشجويان فناور جهت تشكيل هسته های پژوهشی و فناور داشت. ایشان ضمن اشاره به نقش شتابدهنده و مراکز رشد در زیست بوم های نوآوری بیان کرد که در الگوی جدید سازمان، مرکز رشد و شتابدهنده در سرای نوآوری حضور داشته و ایده ها در تیم های پژوهشی و هسته های فناور در ابتدا در یک دوره چند ماهه در دوره پیش رشد و پیش شتابدهی قرار خواهند گرفت و پس از ارایه خدمات منتوری و آموزشی به این تیم ها برای آمادگی ارایه محصول، رشد و شتابدهی خواهند شد. ایشان با ارایه سطوح 9 گانه آمادگی فناوری (TRL) و تشریح هر یک از این سطوح اشاره کردند که طرح مورد نظر ما برای رشد و توسعه هسته های فناور و ایده ها علاوه بر در نظر گرفتن سطوح TRL توجه ویژه به رشد ایده و نحوه ورود و حضور آن در بازار است كه در همين راستا نيز مديران حوزه نوآوري و فناوري واحدهاي استان تهران مي‏بايست در گام اول از سلسله جلسات دو هفتگی روسای سرای نوآوری و مراکز رشد استان تهران به سطح بندی محصولات خود پرداخته و شناسنامه محصولات را مستند نمایند.
در ادامه جلسه نيز تبادل نظر و پرسش و پاسخی بین روسای سراهای نوآوری و مدیران مراکز رشد صورت گرفت و در انتهای جلسه نيز بازدیدی از شرکت های مستقر در سرای نوآوری تهران غرب برگزار شد.

 

بازتاب خبری نشست روسای سراهای نوآوری و مدیران مراکز رشد در خبرگزاری آنا:https://yun.ir/g5yoxf

به گزارش روابط عمومی سرای نوآوری دومین نشست روسای سراهای نوآوری و مدیران مراکز رشد استان تهران در سرای نوآوری و فناوری های آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران غرب برگزار شد.
این جلسه با حضور دکتر داداندیش، رئیس محترم دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران غرب؛ دکتر افشاری، معاون محترم فناوری و نوآوری و کارآفرینی استان تهران؛ دکتر حاجی پور، رئیس محترم سرای نوآوری تهران غرب؛ دکتر مجید فائد، دبیر اجرایی رویداد ملی صنایع خلاق و فناوری های فرهنگی و جمعی از روسا و مدیران سرای های نوآوری و مراکز رشد واحدهای پردیس، علوم پزشکی، تهران شمال، دماوند، اسلامشهر، تهران مرکز، رودهن، یادگار امام خمینی (ره)، علوم و تحقیقات، پرند و رباط کریم، ورامین پیشوا، تهران جنوب، شهر قدس، ملارد و صفادشت به صورت حضوری برگزار شد.
دکتر حاجی پور ضمن خیر مقدم از حضور معاونت فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران، ریاست محترم واحد تهران غرب و مدیران و روسای حوزه نوآوری استان تهران و بیان دستور جلسه خاطر نشان ‌کرد سرای نوآوری و فناوری های آموزشی تهران غرب که بخشی از زیست بوم فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی است سعی دارد با توسعه فناوری و نوآوری در فرایند های آموزشی، تحولی نوین را در فرآیندهای آموزشی ترسیم نماید. ایشان ضمن اشاره به یک ساله شدن سرای نوآوری تهران غرب در ابتدای دی ماه ۱۴۰۰ اشاره داشتند که تجارب ارزشمندی در طول این مسیر ایجاد شده که انتقال آن می‏تواند به شفاف سازی نقشه راه سایر واحدهای در حوزه توسعه نوآوری کمک شایانی نماید. استارت آپ ها، شتابدهنده، هسته ها و واحدهای فناور و بخش تحقیق و توسعه شرکت های دانش بنیان کلیه موجودیت های زیست بوم نوآوری و فناوری تهران غرب را بوجود آورده که تمرکز اصلی آن بر حوزه فناوری ها و نواوری های آموزشی است. ایشان اشاره کردند که در حوزه نوآوری و فناوری تهران غرب هم اکنون ۱۲ استارت آپ در حال فعالیت، ۱۷ هسته و واحد فناور، ۵ شرکت دانش بنیان و ۲ شرکت خلاق و یک شتابدهنده تخصصی حوزه آموزش مستقر هستند. ضمن اینکه مدرسه کسب و کار و اشتغال در مرحله فعالیت، خدمات حقوقی و تجاری سازی و توسعه کسب و کار در کنار برگزاری و طراحی رویدادهای نوین آموزشی، سایر فرآیندهای اصلی این مرکز است. دکتر حاجی پور در ادامه صحبتهای خود با تاکید بر اصلی ترین هدف سرای نوآوری که ایجاد بستر یکپارچه برای آموزش های مسئله محور و ارتباط بین بدنه گروه های آموزشی با بستر سرای نوآوری می باشد، بیان کرد: تلاش سرای نوآوری بر این است که دانشگاه فارغ التحصیلانی در قالب یک شخصیت حقوقی داشته باشد و دانشجویان و اساتید مهمترین بازیگران این مرکز باشند. دکتر حاجی پور در بخش پایانی صحبت های خود ضمن ارایه گزارشی در خصوص پروژه ۱۵ ماهه راه اندازی سرای نوآوری و فناوری های آموزشی تهران غرب و مسیر طی شده برای راه اندازی این پروژه، به الگوهای موفق در مسیر اجرا و همچنین موانع و محدودیت‏های پیش رو نیز اشاره داشتند.
بر اساس این گزارش در ادامه این مراسم دکتر داداندیش در سخنانی ضمن اشاره به اینکه سراهای نوآوری زیست بوم های جدید را در دانشگاه ایجاد کرده اند بیان کرد: سراهای نوآوری باید به شکلی باشند که ارتباطشان با دانشجو و اساتید حفظ شود و این افراد حضور بیشتری در سرای نوآوری داشته باشند که در همین راستا تهران غرب جلسات و دورهمی هایی را طراحی و اجرا کرده که هدف آنها ایجاد هم افزایی بین این افراد با سرای نوآوری است. در ادامه جلسه دکتر داداندیش بیان کرد: طبق آیین نامه منتشر شده فرآیندهایی که از قبل در سطح دانشگاه وجود داشته نیاز به تغییراتی دارد تا موانع و مشکلاتی که در انجام کار سرای های نوآوری به وجود می آید را رفع کند. نمونه ای از این موانع می توان به فعالیت مرکز نوآوری به صورت ۲۴ ساعته و تبیین جایگاه دقیق حوزه فناوری و نوآوری در واحدها اشاره داشت. وی همچنین اشاره کرد که این جلسات می تواند شرایطی را فراهم کند که از تجربیات و راهکار های ارایه شده سراهای نوآوری واحدهای مختلف در مواجه با چالش های به وجود آمده، استفاده ناییم و می توان این راهکارها را در قالب دستور العمل هایی در استان مصوب کرد.
در ادامه رویداد دکتر افشاری ضمن اشاره به هدف اصلی این نشست بیان کرد پس از تشکیل معاونت فناوری و نوآوری در سطح استان تهران با توجه به ظرفیت استان تهران و توانمندی اساتید و دانشجوها، می بایست تمرکز ویژه ای برای شناسایی اساتید هیات علمی و دانشجویان فناور جهت تشکیل هسته های پژوهشی و فناور داشت. ایشان ضمن اشاره به نقش شتابدهنده و مراکز رشد در زیست بوم های نوآوری بیان کرد که در الگوی جدید سازمان، مرکز رشد و شتابدهنده در سرای نوآوری حضور داشته و ایده ها در تیم های پژوهشی و هسته های فناور در ابتدا در یک دوره چند ماهه در دوره پیش رشد و پیش شتابدهی قرار خواهند گرفت و پس از ارایه خدمات منتوری و آموزشی به این تیم ها برای آمادگی ارایه محصول، رشد و شتابدهی خواهند شد. ایشان با ارایه سطوح ۹ گانه آمادگی فناوری (TRL) و تشریح هر یک از این سطوح اشاره کردند که طرح مورد نظر ما برای رشد و توسعه هسته های فناور و ایده ها علاوه بر در نظر گرفتن سطوح TRL توجه ویژه به رشد ایده و نحوه ورود و حضور آن در بازار است که در همین راستا نیز مدیران حوزه نوآوری و فناوری واحدهای استان تهران می‏بایست در گام اول از سلسله جلسات دو هفتگی روسای سرای نوآوری و مراکز رشد استان تهران به سطح بندی محصولات خود پرداخته و شناسنامه محصولات را مستند نمایند.
در ادامه جلسه نیز تبادل نظر و پرسش و پاسخی بین روسای سراهای نوآوری و مدیران مراکز رشد صورت گرفت و در انتهای جلسه نیز بازدیدی از شرکت های مستقر در سرای نوآوری تهران غرب برگزار شد.

 

بازتاب خبری نشست روسای سراهای نوآوری و مدیران مراکز رشد در خبرگزاری آنا:https://yun.ir/g5yoxf